Ved at benytte denne side er jeg indforstået med brugen af cookies.
Du kan læse mere om vores persondatapolitik (GDPR) på denne side
Accepter
Historien fra Strandingsmuseet St. George
På den lange smalle tange; Thorsminde Tange, der adskiller Vesterhavet og Nissum Fjord, ligger byen Thorsminde – en by som måske mere er en fiskerihavn end en by.


Slusen, som blev anlagt i sidste halvdel af 1800-tallet, sørger for at regulere vandstanden og saltindholdet i Nissum Fjord. Stednavnet Thorsminde er sammensat af fiskebetegnelsen ”torsk” og af ”minde”, som tilbage i 1466 blev udtalt mynnæ, og som betyder munding.

I dag ligger der, inden for slusen, et mindre antal fiskerbåde til fjordfiskeri og på ydersiden af slusen, ligger de større kuttere, som alle lander konsumfisk. Kigger vi tilbage i historien, så er der her ved kysten gjort adskillige fund efter strandinger af utallige skibsforliser. På Strandingsmuseum St. George skal vi se et af verdenshistoriens største skibskatastrofer – et forlis med knap 1400 omkomne.

Se et spot for programmet her:

Kommende sendetider
Programmet er ikke programsat i den kommende tid.
Relaterede emner
» Campingmagasinet - april
» Anne-Vibeke rejser: Bangkok - Hua Hin
» Ordløse breve - i stedmoderblomstens farver
» Anne-Vibeke rejser: Aarhus
» Anne-Vibeke rejser: Calabrien