Ved at benytte denne side er jeg indforstået med brugen af cookies.
Du kan læse mere om vores persondatapolitik (GDPR) på denne side
Accepter
Meget mere Bornholm - Kunstneren Poul Pava
Poul Pava er kunstneren, der lever af sin kunst og har gjort det i over 30 år. Som dreng nåede Poul Pava at gå i syv forskellige skoler, inden han som 15-årig går ud af skolen - og allerede i konfirmationsalderen begynder han at samle på Bjørn Wiinblads ting.


Han har sine egne meninger - kalder sig selv for lommefilosof, og er en kunstner, der også er klummeskribent - digter og jazzmusiker. Men det vi nok kender ham mest for - er de mange små naive lidt barnlige figurer – figurer, som er malet på store lærreder og gengivet på porcelæn, dækkeservietter, tekstiler og et hav af andre emner.

Vi møder Poul Pava i atelieret i Rønne på Bornholm - kun få dage efter, at han er opereret for en blodprop. Han fortæller her - i serien “Meget mere Bornholm” - bl.a. om vejen fra Ribe, hvor han er født og opvokset - til Bornholm, men også om sit syn på de store spørgsmål i livet.


Se programmet allerede nu på dk4.tv
Kommende sendetider
Programmet er ikke programsat i den kommende tid.
Relaterede emner
» Jørgen Haugen Sørensen: Et vidne til sin tid
» Et liv i samhørighed
» KulturHave med Caspar Ryttergaard
» KulturHave med Benjamin Koppel
» Gensyn på dk4: August Bournonville 200 år (10:14)